Zobacz, dlaczego łąka jest lepszym rozwiązaniem niż trawnik.

Tu znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dlaczego kochamy łąki kwietne bardziej niż trawniki.

Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów

Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane.

jeż

Łąka to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy

W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar. Łąka daje też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie.

motyl i pszczoła

Łąka pomaga magazynować wodę

Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawniki. Dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawniki a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy.

Łąki kosimy rzadziej niż trawnik

Podczas godzinnej pracy kosiarka emituje hałas o natężeniu 90dB i bardzo dużo niebezpiecznych spalin. W jednym sezonie trawniki wymagają koszenia około 20 razy, łąka tylko dwa razy. W przeciwieństwie do trawników łąki można też kosić kosą.

kosiarka

Łąka nie potrzebuje środków chemicznych i nawozów

Łąki kwietne pięknie wyglądają bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Chemia potrzebna do pielęgnacji trawników zatruwa glebę, powietrze i wodę. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.

Łąka pomaga walczyć ze smogiem i ochładza powietrze

Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog a także obniżają temperaturę powietrza.

Podpisz petycję