W 2021 roku przy naszym wsparciu, władze Częstochowy posadziły pierwszą Zieloną Ścianę. Rok później, dzięki głosom mieszkańców miasta oddanych w budżecie obywatelskim, pomogliśmy założyć kolejne 11 ścian.




Jak każda dobra zieleń w mieście, takie ściany podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, redukcją hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, redukują efekt miejskiej „wyspy ciepła”, a dodatkowo chronią elewację i poprawiają bilans termiczny budynku. Pierwsza częstochowska Zielona Ściana wije się po bocznej elewacji Urzędu Miasta. Tworzą ją bluszcz pospolity i winobluszcz pięcioklapowy. Podłoże zostało obsadzone barwinkiem wyniosłym. Lokalizacje kolejnych możecie sprawdzić na poniższej mapie.

Wspólna praca przy ścianach
Lubimy zazieleniać miasto w dobrym towarzystwie. Dlatego 11 zielonych ścian w Częstochowie zakładaliśmy w połączeniu z warsztatami, w których wzięło udział przeszło 300 uczennic i uczniów częstochowskich szkół! Wspólnie usunęliśmy kilkadziesiąt metrów sześciennych betonu, a w jego miejsce założyliśmy rabaty, na których posadziliśmy pnącza i rośliny płożące. W ten sposób pomożemy w oczyszczaniu powietrza, retencji wody opadowej i poprawieniu mikroklimatu otoczenia szkół. Poprawimy też znacznie estetykę smutnych murów. Co najważniejsze, zaraziliśmy entuzjazmem do sadzenia roślin i dbania o przyrodę rzesze częstochowianek i częstochowian! Warto przypomnieć, że to efekt inicjatywy zgłoszonej przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego.






Zielone ściany jako korzyść podatkowa
W marcu 2022 roku Rada Miasta Częstochowy przyjęła uchwałę w sprawie ulgi podatkowej od nieruchomości, której dach lub fasada zostaną zazielenione. Od 1 stycznia 2023 roku częstochowianki i częstochowianie będą mogli liczyć na częściowe (do wysokości 50%) zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli zazielenią dachy, elewacje swoich domów lub zainstalują ogród wertykalny. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.