
WARSZTATY ŁĄKOWE Agnieszka Nowak, 22.11.2020
Uwielbiamy wracać do korzeni i prowadzić zajęcia dla mieszkańców chcących zazieleniać miasta. Coraz więcej z nich rozumie, że łąki kwietne to całkiem łatwy i uroczy sposób na ekologiczne, oszczędne oraz przyjazne miasto. Współpraca w takiej atmosferze to sama radość! Od 10 do 14 listopada 2020 r. prowadziliśmy warsztaty na temat kwiatowych łąk w Sosnowcu, Tychach i Piekarach Śląskich, miastach należących do Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej – organizatora projektu.
Metropolia pośród swoich zadań ma rozwój sieci zielonych przestrzeni publicznych. Metropolitalne Łąki Kwietne zakwitną po raz pierwszy wiosną 2021 r. a potem przez wiele następnych lat. Chcemy dzięki nim pokazać, że mieszkańcy mogą mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w swoim najbliższym otoczeniu. Mogą wziąć odpowiedzialność za swój kawałek miasta i w łatwy sposób uczynić go piękniejszym i przyjaźniejszym.
Jak wiecie z naszej strony, łąki z rodzimych bylin można wysiewać nie tylko wiosną, ale też jesienią, zanim nastaną mrozy. Takie zadanie czekało w listopadzie na uczestników – społeczników z organizacji Klub Honorowych Dawców Krwi KWK „Julian”, grupy rowerowej Piekarskie Koła, Tyskiej Rady Seniorów – a także urzędników odpowiedzialnych za zieleń miejską. Łąkę kwietną można założyć na najmniejszym skrawku terenu lub nawet w doniczce. Aby to zademonstrować, zajęliśmy się poletkami od 300 m² do ponad 2000 m². Razem utworzyliśmy 5,5 tysiąca m² nowych łąk kwietnych!
Projekt Metropolitalne Łąki Kwietne w 2020 r. jest pierwszym podejściem Metropolii do łąk kwietnych. Mimo ograniczeń związanych z pandemią warsztaty były energiczne i zaciekawiły naszych kursantów, więc mamy nadzieję, że to dopiero początek długiego procesu ukwiecania Śląska i Zagłębia!
Łąka kwietna do cienia – Sosnowiec, uczelnia Humanitas
Zaczęło się od szczególnej łąki, która ma zdobić front Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Wprawdzie w budynku nie było studentów, ponieważ skierowano ich na zajęcia zdalne, ale osoby zajmujące się terenem są na posterunku i czekają na chwilę, gdy podopieczni uczelni do niej wrócą. Dlatego chętnie wzięli udział w wysiewaniu łąki, ale też w wykładzie, na którym Maciej Podyma wytłumaczył , jak powinni ją pielęgnować. Wybrany teren ma ok 650 m². Znajduje się częściowo pod drzewami, dlatego musi mieć troszkę inny skład niż pozostałe Metropolitalne Łąki Kwietne. Wyjątkowo powinny się tam znaleźć np. bniec czerwony, goździk pyszny czy dąbrówka rozłogowa.
Warsztaty łąkowe dla urzędników – Piekary Śląskie
Drugie warsztaty z cyklu Metropolitalne Łąki Kwietne przeznaczone były m.in. dla osób zajmujących się zawodowo zielenią miejską. To bardzo ważne, aby osoby takie miały świadomość, jak wiele od nich zależy! Łąki kwietne wzbudziły duże zainteresowanie uczestniczek i uczestników. Staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie mogą przyjść do głowy specjaliście. Zaznajamianie pracowników urzędów miast z ekologicznymi, pozytywnymi trendami w zagospodarowaniu zieleni to wyraz troski o środowisko naturalne, estetykę przestrzeni, ale też dobro mieszkańców. Piekary Śląskie deklarują chęć ograniczenia kosztów koszenia trawników oraz zadbania o czyste powietrze dzięki użyciu roślin wpływających na ograniczenie zanieczyszczenia atmosfery. Tym razem obsialiśmy poletko o powierzchni 2010 m² przy ul. Armii Krajowej.
Antysmogowa łąka kwietna w Piekarach
Drugim z największych poletek – o powierzchni 2010 m² zajęli się krwiodawcy, konkretnie (wdech) Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej KWK Julian z Piekar Śląskich. Grupa była reprezentowana przez kilka pokoleń! Interesowała ją zarówno praktyka, jak i wiadomości przyrodnicze – szczególnie los owadów. Tak jak innym uczestnikom, wręczyliśmy próbki łąk kwietnych do samodzielnego wysiania. W fiolce znajdują się nasiona jednorocznych, wielokolorowych roślin ozdobnych, które nadają się nawet na słoneczny balkon. W saszetce – smogówka, czyli mieszanka bylin mogących oczyszczać powietrze – bardzo podobna do tej, jaką wysialiśmy wspólnie na polu. Najważniejsze wiadomości praktyczne zamieściliśmy w mini-książeczce dotyczącej projektu.
Fundacja Łąka odmieni Twoje miasto!
Lubimy upiększać miasta i oswajać nowe miejsca dla mieszkańców. Tym razem zrobiliśmy to nie tylko za pomocą łąk kwietnych. Najmniejszy teren w projekcie – 300 m² przy ul. Szpitalnej w Piekarach – zamykało ogrodzenie, na którym kibice różnych drużyn piłkarskich prowadzili publiczną korespondencję.
Wulgaryzmy są średnim tłem dla łąki kwietnej, więc spontanicznie wyrównaliśmy koloryt murka przed zajęciami. A co na warsztatach? Tym razem łączkę stworzyło stowarzyszenie zapalonych rowerzystów Piekarskie Koła. Odbyła się też część teoretyczna na auli sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 1.


Panie dają radę. Tyska Rada Seniorów zaorała!
W Tychach założenia łąki kwietnej podjęła się Rada Seniorów. Pracowaliśmy w pobliżu tężni w Parku Południowym, Łąka kwietna imienia tyskich Seniorek (akurat były to same panie) zakwitnie najbliższej wiosny w niezwykle malowniczym miejscu. Znajduje się w pobliżu wzniesienia służącego za punkt widokowy, więc na pewno będzie częstym tłem zdjęć. Ponieważ był to 14 listopada, poprowadziliśmy energiczne warsztaty, aby nikt się nie przeziębił. Najpierw roślinne safari na terenie parku, aby przekazać łąkową wiedzę „w locie”, potem rozgrzewka i siejemy! Dawno nie spotkaliśmy tak zorganizowanej, ciekawej, energicznej i wesołej grupy. Zajęcia były czystą przyjemnością, dziękujemy! Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do wspólnego siania z Tyską Radą Seniorów.