Łąkomaty zrodziły się z naszej misji i dążeniu do zazieleniania polskich miast. Tworzymy je razem z Almette w ramach programu Łąki pod ochroną Almette!
– Cieszę się, że możemy do naszych działań zazieleniania miasta dodać kolejny element. Sadzimy drzewa, krzewy i kwiaty, ustawiamy hotele dla dzikich zapylaczy, siejemy łąki. Warto skorzystać z łąkomatu i wysiać własną łąkę kwiatową, bo ma wiele zalet dla środowiska miejskiego. Rośliny pochłaniają zanieczyszczenia PM 10 i PM 2,5, absorbują dwutlenek węgla, zatrzymują wilgoć w glebie i są domem dla owadów i małych zwierząt – komentuje Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta Płocką ds. komunalnych.
łąkomacie znajdziemy mieszankę nasion jednorocznych i wieloletnich, aby łąka cieszyła oko już za 6 do 8 tygodni. Są w niej m.in. bławatki, ogóreczniki, wyka, szałwia, fiołki, skrzyp, rumianki i nagietki. Jednorazowo z urządzenia w formie drewnianego domku pobierzemy 10 g łąki, wystarczy przekręcić pokrętło pojemnika z nasionami o ¼ obrotu. Wpadną one do miarki, a jej zawartość przesypujemy do papierowej koperty i zabieramy ze sobą. Taka ilość nasion wystarczy na obsianie 5 mkw terenu albo aż 30 skrzynek balkonowych o długości 80 cm.
– Dzięki marce Almette udało się ufundować 30 kg darmowych nasion dla mieszkańców i mieszkanek Płocka – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka. – Zakładając łąki kwietne wspólnie z samorządami i uczelniami oraz firmami, zamierzamy zmienić jakość życia mieszkańców i oblicze polskich miast.
W tym roku będą aż trzy łąkomaty!
Wspólnie z Almette przygotowaliśmy 90 kg nasion. Każdy z trzech łąkomatów, które będą do Waszej dyspozycji w tym roku, będzie wydawał 10 g pakiety, które wystarczą na nawet 5 mkw. łąki. Szacujemy, że dzięki temu nawet 9 000 osób będzie mogło wysiać łącznie 4,5 ha nowych łąk. Zakładając łąki kwietne wspólnie zmieniamy jakość życia mieszkańców i oblicze polskich miast.
Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów – a jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane. To także świetny sposób na suszę – łąki pomagają magazynować wodę i wymagają jej znacznie mniej niż tradycyjne trawniki.
Na zdjęciach wykonanych przez Urząd Miasta Płocka widzicie m.in. Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka i Maciej Podyma, którzy wspólnie prezentowali możliwości naszego łąkomatu oraz Agnieszka Nowak, która nie tylko poprowadziła warsztaty z zakładania łąk kwietnych, ale też koordynuje wszystkie losy łąkomatów.
Czym jest łąkomat?
To proste urządzenia w formie drewnianego domku, w których umieściliśmy starannie dobrane nasiona jednorocznych łąk kwietnych. Można było wziąć je za darmo i posiać wszędzie tam, gdzie potrzeba więcej cennej bioróżnorodności i piękna łąkowej zieleni. W ubiegłym sezonie nasze dwa warszawskie łąkomaty pomogły blisko 9 500 osobom w założeniu własnej łąki kwietniej. Dzięki olbrzymiej popularności i wspólnym zaangażowaniu udało się nam w ten sposób przekazać mieszkańcom nasiona, dzięki którym mogło powstać aż 6 ha nowych łąk kwietnych.