Ogród społecznościowy Krochmalna

W Warszawie na ulicy Krochmalnej powstał mini ogród społeczny.

Jego celem jest zaprezentowanie uczestnikom założeń ogrodnictwa miejskiego oraz stworzenie grupy aktywnych mieszkańców, którzy mają opiekować się ogrodem w przyszłości.

Wspólnie z firmą Skanska, która była inicjatorem i sponsorem akcji, stworzyliśmy dla mieszkańców osiedla przy ul. Krochmalnej w Warszawie miniogród osiedlowy. Weszliśmy w rolę ekspertów i edukatorów w zakresie zieleni. Cały ogród powstał przy współpracy z mieszkańcami, którzy wzięli czynny udział w konsultacjach i w finalnym stworzeniu mini ogrodu osiedlowego.

Ogród społeczny Krochmalna

Chcielibyśmy, aby ogród stał się przyczynkiem do dbania o wspólną przestrzeń – zarówno przez mieszkańców pobliskich bloków jak i osoby z innych miejsc w Warszawie, które pojawiają się na tym terenie.

Plac zabaw przeszedł w ostatnich latach bardzo duże przeobrażenie. Z miejsca o szemranej reputacji, pełnego betonu i rzadko odwiedzanego przez rodziny z dziećmi stał się jednym z najbardziej docenianych miejsc do wspólnego spędzania czasu. Pojawiły się nowe zabawki, ławki, zielony labirynt i łąka kwietna. Rabaty stworzone przez SKANSKA są kolejnym elementem uatrakcyjniającym przestrzeń. Z betonowej pustyni kawałek po kawałku wyodrębniane są zielone enklawy.

Ogród społeczny Krochmalna

W 2017 roku obyło się kilkanaście spotkań z przyszłymi ogrodnikami. Pojawili się zarówno rodzice z dziećmi, nie mający doświadczenia w ogrodnictwie, jak i seniorzy, którzy niegdyś uprawiali swoje ogródki działkowe. Wysialiśmy kilkanaście gatunków oraz odmian warzyw i owoców m.in. sałaty, groszek cukrowy, rzodkiewki, marchewki. Wysadzone zostały krzewy owocowe porzeczek i borówek oraz nowość na polskim rynku – Aktinidia, zwana “polskim kiwi”. Ochronę przed słońcem zapewnia wierzbowa altana, która już puściła pierwsze liście dające cień.

Zebraliśmy już i zjedliśmy wspólnie pierwsze plony: rzodkiewki i sałatę. Nic nie smakuje tak, jak własnoręcznie wysiane warzywa.