Misja

Misja
Naszą misją jest promowanie ekologicznego stylu życia dzięki łąkom kwietnym.

Łąka kwietna w mieście, to same korzyści.

KOSZENIE Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły

WODA Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik.

TEMPERATURA Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10-15C wyższa, niż na przedmieściach.

ZWIERZĘTA Oprócz tego łąki wzbogacają ekosystem miejski, stanowiąc pełne życia wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

Działania
Aby przekonać Polaków do łąk działamy na kilku poziomach min. edukujemy dzieci, namawiamy do zmiany prawa urzędników i prowadzimy badania. Pokazujemy niezwykły mikrokosmos roślin i owadów który można znaleźć na łące. Po dwóch latach działalności jesteśmy najlepszymi ekspertami w naszej dziedzinie. Dotychczas skupialiśmy się na terenie Warszawy gdzie udało nam się wysiać ponad 30 pokazowych łąk, stworzyć centrum edukacji i wprowadzić zmiany do prawa. Teraz zaczynamy działać w innych miastach.

Przedsiębiorstwo społeczne
W swojej pracy wykorzystujemy bardzo duże ilości nasion, wspólnie z Fundacją Ashoka oraz Stowarzyszeniem Monar realizujemy program który będzie angażował bezrobotnych i uzależnionych w zbieranie oraz produkcję nasion. Chcemy działać w sposób przemyślany i sprawiać że nasze działania będą miały dobry wpływ na społeczeństwo.

Każdy może dołączyć do naszej akcji poprzez zmianę we własnym ogródku lub namówienie władzy w swoim mieście do działania. Garść nasion to wszystko czego potrzeba aby poznać moc kwiatów.