Łąka kwietna na torowisku

Rośliny łąkowe są bardziej wytrzymałe niż trawnik i z łatwością przyjmą się w trudnodostępnych miejscach, takich jak torowiska.

Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka. Wszędzie tam gdzie ciężko jest utrzymać trawnik łąka ma większe szanse na przetrwanie. Łąki kwietne mogą zamienić jałowe torowiska w pasy bujnej zieleni i cieszyć widokiem kwiatów.

Od jesieni 2018 roku we współpracy z Tramwajami Warszawskimi prowadzimy projekt badawczy podczas którego sprawdzamy, jak roślinność łąkowa funkcjonuje na torowisku. Poletkiem testowym jest zielone torowisko wzdłuż przystanku pl. Inwalidów w kierunku placu Wilsona w Warszawie.

Pierwsza faza projektu zakłada selekcję gatunków w dwóch grupach roślin. Niskie, do 12 cm, będą rosnąć w pasie torów, bezpośrednio pod przejeżdżającym tramwajem. Rośliny wysokie, do 1 m, sprawdzą się na tzw. międzytorze. Opracowywane przez nas mieszanki zastąpią rozchodniki i trawę, ozdobią miasto, wzbogacą ekosystem miejski i staną do walki ze smogiem.

Do testów wybraliśmy rośliny o dużej odporności na suszę tak żeby podlewanie ograniczyć do minimum. Gatunki do wysiania na torowisku muszą mieć też krótkie korzenie- mają przetrwać na podłożu o maksymalnej głębokości 15 cm. To prawdziwi zawodnicy do zadań specjalnych. Wśród 35 gatunków roślin, które testujemy, są m.in. macierzanka zwyczajna, mikołajek płaskolistny, szałwia łąkowa, babka średnia, złocień właściwy, lnica pospolita, lebiodka pospolita czy stokrotka pospolita.

Docelowym efektem projektu będzie produkcja mat wegetacyjnych z gatunkami roślin, które najlepiej przeszły testy miejskie.









Podpisz petycję